Comedy Cast Ajans Duyuru ve Haberleri

MÜFTÜDEN NOEL BABA YORUMU!

 

MÜFTÜ NE DEMİŞTİ?
 
KeşanMüftüsü Süleyman Yeniçeri, "Noel baba diye birisi yoktur. Aziz Nicholaos diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi" dedi. 
 
 
 
Yılbaşı eğlencesinin kültürümüzde bulunmadığı görüşünü savunan Müftü Yeniçeri, ’Kim kime benzemeye çalışırsa, o onlardandır’ hadisini hatırlattı. Yılbaşında geçen günlerin muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri, şunyları söyledi: 
 
"Hıristiyanlık’tan gelen bir etkinliği kutlarsak, onlara benzemeye çalışmış oluruz. Dolayısıyla onlar gibi bir yaşantı ortaya çıkar. Biz, neden onlar gibi yaşayalım ki? Onlar bizim gibi yaşıyorlar mı? Biz Noel’i Hıristiyan aleminden ithal etmişiz. Noel, bizim bayramımız değil. Kişi, ’Hıristiyan gibi yaşayayım’ derse, bu tehlikeli olur. Ama ’Millet eğleniyor, ben de eğleneyim’ diyorsa, eğlencenin mahiyetine göre değişir. Eğer içkili, şaraplı eğlence yapılıyorsa, günahkar olur."
 
Müftü Süleyman Yeniçeri, ’Noel Baba’ diye birisinin olmadığını, Aziz Nicholaos’ın da uyduruk, bir kişi olduğunu efsane haline geldiğini söyledi. Yenişeri, şöyle dedi:
 
"Noel baba yaşamış mı, yaşamamış mı belli değil. Bir yer söyleniyor ve orada yaşadığı ifade ediliyor. Ama Hıristiyan aleminin çıkardığı bir şahsiyettir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Biz de kapıdan giriliyor. Kuran-ı Kerim’de; ’Evlere kapıdan girin’ diyor. Neden bacadan giriyor ki?"
 
KARABULUT: NOEL BABA AÇIKLAMASI YAPAN MÜFTÜYE SORUŞTURMA AÇILSIN
 
NOEL Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, "Noel Baba diye birisi yoktur. Aziz Nicholaos diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi" diyen Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın soruşturma açmasını istedi.
 
Yaptığı yazılı açıklamada Müftü Yeniçeri’yi eleştiren Karabulut, batı Hristiyan kiliselerinin, İsa’nın doğumunu kutlaması ile yılbaşı kutlamasının dolayısıyla Noel Baba’nın hiçbir ilgisi olmadığını kaydetti. Karabulut, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
"Ama bir müftü kamuoyunu yanıltarak, ’Biz Noel’i Hıristiyan aleminden ithal etmişiz. Noel, bizim bayramımız değil’ diyebilmektedir. Üstelik dünyanın hiçbir yerinde söz konusu olan yılbaşı bayram olarak kutlanmamaktadır. Yeni bir yıla girmenin, 15’inci yüzyıldan Aziz Nikolaus’un saygınlığı ve yaşamından öykünülerek var edilen Noel Baba’nın bu vesile ile geleceğin umudu olan çocukları sevindirmesi, insanların birbirlerine hediye vererek kutlaması da hiçbir dinde günah olmadığı gibi, dini bir kural değil, tamamen insanidir. Nasıl, Müslüman inancında olan insanlar kendi dinleri ile ilgili hoş olmayan saldırılara karşı tepki gösteriyorsa, adı geçen müftü ile ilgili de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın soruşturma başlatması, kurumun işlev ve sorumluluğu olacağı gibi, bu türden kara cahilliklerin önüne geçmesi açısından önemsiyoruz."

Ekibimize Katılmak İster misiniz?

Model olmak isteyen ama model olmak için hangi yolları izlemesi gerektiğini bilmeyen veya modellik başvurusu ve cast ajanslar hakkında soruları olanlar için en doğru adrestesiniz.

Hemen Kayıt Ol